Deutsch/English

Ausstellungen: Archiv

 
2014
02. Feb–30. Mrz

Rita Ponce de León – Endless openness produces circles
17. Jan–23. Mrz

Ross Birrell and David Harding – Winter Line
2013
01. Dez–05. Jan

Regionale 14 – Warum ist Landschaft schön?
22. Sep–17. Nov

Leonor Antunes – the last days in chimalistac
14. Sep–10. Nov

Allyson Vieira – The Plural Present
04. Sep–08. Sep

Hochschule für Gestaltung und Kunst - FHNW – Diplomausstellung 2013
13. Jun–01. Sep

Paulina Olowska – Pavilionesque
09. Jun–25. Aug

Michel Auder – Stories, Myths, Ironies, and Other Songs: Conceived, Directed, Edited, and Produced by M. Auder
07. Apr–02. Jun

Sirah Foighel Brutmann and Eitan Efrat – Journal
24. Mrz–26. Mai

Adrian Melis – The Value of Absence
03. Feb–24. Mrz

Mathieu Kleyebe Abonnenc – Songs for a Mad King
18. Jan–10. Mrz

Mandla Reuter
2012
25. Nov–06. Jan

Regionale 13 - When I look at things, I always see the space they occupy

Sylvain Baumann, Renate Buser, Thomas Hauri, Markus Müller, Mandla Reuter, Capucine Vandebrouck

23. Sep–11. Nov

Pamela Rosenkranz – Feeding, Fleeing, Fighting, Reproduction
23. Sep–11. Nov

Adriana Lara – S.S.O.R.
05. Sep–09. Sep

Hochschule für Gestaltung und Kunst - FHNW – Diplomausstellung 2012 “Trans~Form”
14. Jun–26. Aug

Paul Sietsema
10. Jun–26. Aug

Craigie Horsfield – Slow Time and the Present
01. Apr–28. Mai

Aleksandra Domanovic – From yu to me
01. Apr–28. Mai

Latifa Echakhch & David Maljkovic – Morgenlied
29. Jan–18. Mrz

Hannah Weinberger – When You Leave, Walk Out Backwards, So I’ll Think You’re Walking In

13. Jan–18. Mrz

Cevdet Erek – Week
2011
27. Nov–01. Jan

6 Künstler aus Basel x2

Christine Brodbeck, Miriam Cahn, Rut Himmelsbach, Alex Silber Company, Anselm Stalder, Vivian Suter, Hannah Villiger, Anna Winteler; Jannik Giger, Jan Kiefer, Dominique Koch, Daniel Kurth, Esmé Valk, Katharina Anna Wieser

25. Sep–13. Nov

Danai Anesiadou – DAMNESIA VU. Zum Besten der Griechen
11. Sep–13. Nov

Yael Davids – Ending with Glass
16. Jun–04. Sep

R. H. Quaytman – Spine, Chapter 20
12. Jun–28. Aug

How to Work (More for) Less

Juliette Blightman, Tania Pérez Córdova, Raphael Hefti, Judith Hopf, Tobias Kaspar, Adriana Lara, Adrian Melis, Pratchaya Phinthong, Pamela Rosenkranz, Pilvi Takala & Projekt an der Rückwand / Back wall project: Pedro Wirz

17. Apr–29. Mai

Sung Hwan Kim – Line Wall
27. Mrz–22. Mai

How to Work

Juliette Blightman, Tania Pérez Córdova, Raphael Hefti, Tobias Kaspar, Adriana Lara, Adrian Melis, Pratchaya Phinthong, Pamela Rosenkranz, Pilvi Takala

06. Feb–27. Mrz

Banu Cennetoğlu – Guilty feet have got no rhythm.
16. Jan–13. Mrz

Bettina Pousttchi – World Time Clock
2010
28. Nov–02. Jan

Regionale – The Village Cry

Andreas Arndt, Heike Aumüller, Ludovic Balland, Samantha Bohatsch, DAR, Helen Feifel, Gina Folly, Salome Ghazanfari, Dominique Gilliot, Thomas Geiger, Tobias Kaspar, Doris Lasch / Ursula Ponn, Raphael Linsi, Tobias Madison, Mark Pezinger Verlag, Kaspar Müller / Thomas Julier, Walter Pfeiffer, Beat Presser, Provence, Reto Pulfer, Aaron Ritschard, Emanuel Rossetti, Dan Solbach, Valentina Stieger, Jessica Twitchell, Used Future, Jan Vorisek / Mathis Altmann, Lukas Wassmann, Hannah Weinberger, Pedro Wirz, Aline Zeltner

26. Sep–14. Nov

Marieta Chirulescu
12. Sep–14. Nov

Pedro Barateiro – Theatre of Hunters
17. Jun–12. Sep

Moyra Davey – Speaker Receiver
13. Jun–22. Aug

Strange Comfort (Afforded by the Profession)

Maria Thereza Alves, Michel Auder, Ross Birrell & David Harding, Cezary Bodzianowski, Latifa Echakhch, Paul Hendrikse, Dunja Herzog, Cécile Hummel, Nick Mauss, Charlotte Moth, Lorraine O’Grady, Giulia Piscitelli, Vanessa Safavi, Franco Vaccari, Danh Vo, Martin Wong

18. Apr–06. Jun

Lili Reynaud Dewar – Interpretation

28. Mrz–24. Mai

After Architects

Latifa Echakhch, David Jablonowski, Charlotte Moth, John Smith, James Welling, Haegue Yang

28. Mrz–24. Mai

Cyprien Gaillard – Obstacles to Renewal
07. Feb–05. Apr

Nasreen Mohamedi – Notes. Reflections on Indian Modernism
16. Jan–14. Mrz

Jos de Gruyter & Harald Thys – PROJEKT 13
2009
28. Nov–03. Jan

Regionale 10

Vittorio Brodmann, Jennifer Caubet, Corinne Chotycki, Natalie Danzeisen, Chloé Dugit-Gros, Dietrich Eckert, Annegret Eisele, Simone Häfele, David Heitz, Vytautas Jurevicius, Thomas Isler, Max Leiss, Raphael Linsi, Antoanetta Marinov, Kaspar Müller/Tobias Kaspar, Bianca Pedrina, Fabio Marco Pirovino, Letizia Romanini, Thomas Schlereth, Hagar Schmidhalter, David Semper, Pierre Soignon, Anna Stiller, Tina Z’Rotz & Markus Schwander

20. Sep–15. Nov

Daniel Knorr – Led R. Nanirok
06. Sep–15. Nov

Zachary Formwalt – The Form of Practical Memory
28. Jun–30. Aug

Report on Probability

Sven Augustijnen, Andreas Bunte, Patricia Esquivias, Runo Lagomarsino, Lars Laumann, Anna Molska, Anna Niesterowicz & Łukasz Gutt, Corin Sworn

11. Jun–23. Aug

Danh Vo – Where the Lions Are
05. Apr–14. Jun

Lucy Skaer – A Boat Used as a Vessel
22. Mrz–24. Mai

Thea Djordjadze – endless enclosure
25. Jan–22. Mrz

Hannes Schüpbach – Stills and Movies
16. Jan–08. Mrz

Goshka Macuga – I Am Become Death
2008
29. Nov–04. Jan

Regionale 9 – Ausstellungsraum Klingental in der Kunsthalle Basel
29. Nov–04. Jan

Regionale 9 – Kunsthalle Basel im Ausstellungsraum Klingental
24. Okt–16. Nov

Alexandra Bachzetsis – Show
21. Sep–16. Nov

ROOMS LOOK BACK

Rosa Barba, Ursula Mayer, Margaret Salmon & Inserts von/by Davide Cascio, Swantje Hielscher, Manuela Leinhoß

29. Jun–07. Sep

Armando Andrade Tudela – Gamblers Die Broke
29. Jun–07. Sep

Guido van der Werve – On parity of days
29. Jun–05. Okt

Word Event

André Avelãs, Stuart Bailey & Frances Stark, Becky Beasley, Walead Beshty, Julia Born & Alexandra Bachzetsis, George Brecht, James Lee Byars, Paul Elliman, Aurélien Froment, Dora Garcia, Will Holder, Alon Levin, Amalia Pica, Falke Pisano, Michael Portnoy, Elizabeth Price, Mandla Reuter, Dexter Sinister, Sue Tompkins, Edward Underwood, Emily Wardill

20. Apr–08. Jun

Aleana Egan – We sat down where we had sat before
20. Apr–08. Jun

Ahmet Öğüt – Mutual Issues, Inventive Acts
18. Jan–06. Apr

Ján Mančuška – only those wild species that appeal to people will survive

18. Jan–30. Mrz

Peter Friedl – Working

2007
24. Nov–01. Jan

Regionale 8

23. Sep–11. Nov

Minerva Cuevas – Phenomena

23. Sep–11. Nov

Michael Hakimi – ROOF

23. Sep–11. Nov

Ibon Aranberri – Integration

01. Jul–02. Sep

„with by through because towards despite“

The catalogue of all exhibitions by Harald Szeemann and Impronte di pennello n. 50 ripetute a intervalli regolari (30 cm) by Niele Toroni

10. Jun–02. Sep

POOR THING

Karla Black, Robert Breer, Martin Heldstab, Knut Henrik Henriksen, Dagmar Heppner, Karin Hueber, Ian Kiaer, Kilian Rüthemann

25. Mai–27. Mai

FILMFRONT(AL)

Der experimentelle und politische Film der 1970er und 1980er Jahre in Basel

15. Apr–17. Jun

Micol Assaël – Chizhevsky lessons

01. Apr–20. Mai

Bas Jan Ader – Fall

19. Jan–18. Mrz

PAOLA PIVI – IT JUST KEEPS GETTING BETTER

2006
26. Nov–01. Jan

Regionale 7 – 11 Häuser zeigen zeitgenössische Kunst

01. Okt–12. Nov

QUAUHNAHUAC – Die Gerade ist eine Utopie

Maria Thereza Alves, Dr. Atl, Ross Birrell / David Harding, Friederike Clever, Jimmie Durham, Cisco Jiménez, Robert Smithson, Hildegard Spielhofer

17. Sep–19. Nov

Peter Peri – Country 10

03. Sep–09. Sep

Einar Schleef – Kontaktbögen (Contact Sheets)

15. Jun–27. Aug

Lee Lozano – WIN FIRST DONT LAST, WIN LAST DONT CARE

09. Apr–21. Mai

Nairy Baghramian – Es ist ausser Haus

09. Apr–21. Mai

Kate Davis – STOP! STOP! STOP!

02. Apr–28. Mai

Honey-Suckle Company – non est hic

22. Jan–12. Mrz

Gustav Metzger – In Memoriam: New Works

22. Jan–19. Mrz

Ahlam Shibli – Trackers

22. Jan–12. Mrz

Diango Hernández – Revolution

2005
27. Nov–01. Jan

Regionale 6

02. Okt–13. Nov

Jeremy Deller & Alan Kane – FOLK ARCHIVE: Contemporary Popular Art from the UK

18. Sep–01. Jan

Christoph Büchel – Hole

16. Jun–28. Aug

Artur Zmijewski

16. Jun–28. Aug

Carl Andre – BLACK WHOLES, 44 CARBON COPPER TRIADS

12. Jun–28. Aug

Tomma Abts

17. Apr–29. Mai

SUPERFLEX – SUPERSHOW

Rasmus Nielsen, Jakob Fenger, Bjornstjerne Christiansen

30. Jan–28. Mrz

Susan Hiller : Recall – Selected works 1969 - 2004

2004
28. Nov–02. Jan

Regionale 5

26. Nov–16. Dez

Kunsthalle-Salon – Die Sammlung des Basler Kunstvereins

Verkaufs-Ausstellung

19. Sep–14. Nov

Damián Ortega

19. Sep–14. Nov

Flesh at War with Enigma

Enrico David, Kate Davis, Julian Göthe, Diango Hernández, Piotr Janas, Alina Szapocznikow

19. Sep–14. Nov

Rosalind Nashashibi

19. Sep–14. Nov

Herbstkatalog Lederfransen 2004 / Autumn Catalogue Leather Fring

17. Jun–22. Aug

Piotr Uklanski

2003
30. Nov–04. Jan

Regionale 4 – Tapetenwechsel

18. Okt–16. Nov

Nicoletta Stalder: Hallimasch – Was tun in 30 Tagen / What to do in 30 days

24. Mai–29. Jun

Udomsak Krisanamis

05. Apr–23. Jun

Heimo Zobernig

22. Mrz–11. Mai

Markus Gadient

18. Jan–09. Mrz

Land, Land! – Helen Mirra, Rivane Neuenschwander, Katja Strunz

18. Jan–23. Mrz

Anselm Stalder: TÜRE OFFEN LASSEN

2002
01. Dez–05. Jan

Regionale 3 – Die persönliche Sicht auf die Region in 21 Positionen

28. Sep–17. Nov

in capital letters

Yto Barrada , Claude Gaçon, Markus Buser, Eric Hattan, Andrei Monastirsky, Stephen Prina, Monika Sosnowska, Silke Wagner

26. Mai–08. Sep

PAINTING ON THE MOVE: Nach der Wirklichkeit – Realismus und aktuelle Malerei

23. Mrz–12. Mai

Persönliche Pläne/ Personal Plans – Die Zeichnung vom Lebensplan bis zum Weltentwurf

Rita Ackermann, Anna Amadio, Edgar Arceneaux, Thomas Baumann, Annelise Coste, Andro Wekua, Russell Crotty, Yehudit Sasportas, Silke Schatz, Frances Stark, Daniel Roth, Karim Noureldin

23. Mrz–12. Mai

Als Gast von Hinrich Sachs: Leonore Mau, Fotografin – At the invitation of Hinrich Sachs: Leonore Mau, photographer

Leonore Mau, Hinrich Sachs

19. Jan–10. Mrz

Franz Ackermann – Eine Nacht in den Tropen (A Night in the Tropic)

17. Jan–10. Mrz

Ernesto Neto

2001
05. Mai–05. Aug

Rachel Khedoori

31. Mrz–27. Mai

Stan Douglas: Le Détroit, 2000